Jira, Agile metodta Story Point kısmına ne girmeliyiz ?

Jira kullananlar yada Agile metoda sadık kalanların işi planlarken karşılarına çıkan soru Story Point nedir ? Nasıl cevaplanmalıdır ?

Bir basketbol maçı 40 dakikadır. 4 çeyrek üzerinden oynanır. Her bir çeyrek 10 dakikadır. Ama maçın bitimine kadar geçen toplam süre 2-2.5 saat kadardır. Story Point ise işe ait büyüklük tahminidir. Yani yapılacak olan iş profesyonel bir programcı için 1 saat, junior için yarım gün olabilir. Fakat işin yapılması için bir takım doneler bekleniyor olabilir. Örneğin muhasebe departmanının teslim etmesi gereken hesap planı yürürlüğe konmamış ise önce muhasebe departmanı hesap planını oluşturmalı sonrasında geliştiriciler işe başlamalıdır. Yani Story Point içinde zorluk, risk, bilinmezlik, bekleme ve karmaşıklık vardır. Direkt olarak işin tamamlanma zamanıyla ilgilidir. Örneğin iş yazılım tarafında bir gün sürecek fakat muhasebe departmanında 3 gün hesap girilecek ve bu hesaplar test edilecektir. O zaman işin büyüklüğü 4 gündür ve DUE DATE buna göre şekillenecektir. Fakat story point bir saat göstergesi değildir, saat yerine işin çapını ifade eden tahminleme kavramıdır.

Story Point belirlenirken işin çapını göstermesi sebebiyle genelde Fibonacci dizisi kullanılır. 

Fibonachi Dizisi

Gelelim saatler üzerinden Story Point tahminimize;

0 — Aslında işi önceden yapmışsınız ve talep yeniden önünüze düşmüş, test edilmiş ve çalıştığına eminsiniz “vazifemizi önceden yerine getirmişiz, yapacağımız bir şey değil”.
0.5 — Çok basit bir vazife; yarım saatten fazla tutmaz.
1 — Biraz daha kompleks, fakat sadece otuz dakika artı bunun hakkında beklenmedik başka bir yarım saat alacak.
3 — Çok kompleks bir iş değil kopyala ve yapıştır işine benziyor. Sabah’tan öğleye kadar bir iş.
5 — Bunu öğle yemeğinden önce çıkartabileceğinizi düşünüyorsunuz, ama öğle yemeğinizi kaçırmanıza sebep olabilir. 
8 — Bu, tam bir iş gününden fazla sürmemeli, sadece her zamanki bilinmezlik nedeniyle, bir buçuk günlük tahmin rakamı.
13 — İş gibi bir iş, eğer çok fazla toplantılarınız var ise üç gün sürebilir.
20 — Tüm haftanızı almayacak ama alacakmış gibi de hissiyatınız var. Tam başladığında bir şeyler ortaya çıkıp tüm işi geciktirebilir.
40 — Çok karmaşık bir iş, bütün hafta süresince evde bile bunu düşüneceksiniz ve bazen 40 saatten fazla çalışacaksınız. Toplantılarda ve muhtemelen öğle yemeğinde çalışacaksınız. Haftanın sonuna kadar söz vereceksin, sadece sonuç olarak Cuma gecesi 21'de son servis ile ev yoluna düştünüz. Hafta sonuda tedirginlikle rötuşlar yaptığınız, ailenizin ığğkk ettiği bir iş.
100 — Tamamen yeni bir site veya ERP mimarisi tatbik etmek istediğinizde kullanılacak rakam. Eski ERP Asp.Net ile yazılmış yenisini Phyton veya MVC Core ile mi yazsak tipinde bir iş.

 


Kaynak : https://roseplusman.com/2014/06/03/from-0-to-100-fibonacci-agile-and-hours-worked/